Wróćmy na chwilę do lekcji biologii. Jak dobrze wiemy rośliny zawierają związek organiczny zwany chlorofilem, który jest niezbędnym składnikiem fotosyntezy. Jest on również odpowiedzialny za ich charakterystyczny, zielony odcień. Niewiele osób jednak wie, że cząsteczka chlorofilu w bardzo wysokich temperaturach (lub pod działaniem kwasu) wytrąca atom magnezu i staje się feofityną, która nadaje warzywu szarawego zabarwienia. Ale co to oznacza w praktyce?
A no tyle, że jeśli Twoje warzywa zielone (brokuł, szpinak, fasolka, groszek) po ugotowaniu stają się szare, to pewnie najzwyczajniej w świecie je przegotowałeś.
Co można zrobić, aby warzywa były zawsze piękne i zielone? Oto kilka wskazówek:
Przygotuj je odpowiednio do gotowania. Jeśli chcesz przyrządzić brokuł usuń niepotrzebną łodygę – wydłuży ona znacznie czas gotowania, co spowoduje, że reszta warzywa się rozgotuje.
Wrzucaj warzywa do wrzącej wody. To powinno zamknąć pory warzyw (zachowają dzięki temu swoje wartości odżywcze), ale i umożliwi Ci lepszą kontrolę nad czasem gotowania.
Gotuj je w wysokiej temperaturze, ale znacznie krócej. Nie pozwoli to na wytrącenie magnezu i zmianę chlorofilu. Brokuł powinien być gotowany od 5 do 7 minut, fasolka szparagowa ok. 10, a groszek 3-5 minut.
Przerwij proces gotowania. Kiedy warzywo będzie już gotowe odcedź je i zalej zimną wodą. Dzięki temu obniżysz temperaturę i zapobiegniesz dalszym zmianom.