Fasola to warzywo, które często gości na stołach Polaków. Czy wiemy jednak o niej wszystko? Czy mamy świadomość, jak wiele ma rodzajów i co skrywa pod skórką? Dzisiaj weźmiemy na tapet niezwykle smaczne, zdrowe i różnokolorowe warianty tego wyjątkowego strączka. Wspólnie poznamy wartości odżywcze fasolki i sposoby, które zamienią ją w pełnowartościowe i przepyszne dania na każdą porę dnia. Oto krótki przewodnik po fasolowym świecie!

Fasola rodzaje – co warto wiedzieć o tym niezwykłym strączku?

Każda odmiana fasoli ma swoje unikatowe właściwości, które odróżniają ją od innych rodzajów tego warzywa. Warto wiedzieć, że ten strączek to przede wszystkim jednak doskonałe źródło roślinnego białka, które świetnie zastępuje mięso w diecie wegetarian i wegan. Fasola jest sycąca, pełna witamin i mikroelementów oraz łatwo dostępna. Można przyrządzać ją na wiele ciekawych sposobów, nie tylko w daniach wytrawnych, lecz również na słodko!

W jaki sposób możemy włączyć fasolkę do swojego jadłospisu?

  • jako główny składnik warzywnego gulaszu;
  • jako gwiazda sycącej zupy fasolowej albo warzywnej;
  • jako słodki deser w formie ciasta, puddingu, budyniu czy kremu;
  • jako pyszny dodatek do sałatki na ciepło albo zimno;
  • jako wegański smalczyk;
  • jako pasztet;
  • jako składnik roślinnych kotletów.
Różne rodzaje fasoli - zdjęcie.

Fasolka – dobroczynne działanie

Choć jej nasiona wyglądają niepozornie, fasola ma naprawdę potężną moc. Pomaga      w utrzymaniu naszego ciała w jak najlepszym zdrowiu. Naukowcy od lat pochylają się nad jej korzystnym wpływem na ludzki organizm.

Jakie supermoce ma fasola?

Dzięki zawartości korzystnych enzymów fasola wykazuje działanie antykancerogenne, czyli przeciwnowotworowe. Błonnik, który kryje się pod jej skórką w dużych ilościach, usprawnia działanie układu pokarmowego i ułatwia trawienie. Ta wyjątkowa roślina korzystnie oddziałuje też na gospodarkę hormonalną. Obniża poziom insuliny oraz cholesterolu LDL. Ułatwia to utrzymanie odpowiedniej wagi oraz znacznie zmniejsza ryzyko otyłości. Redukuje również nadciśnienie tętnicze krwi, które stanowi jedno z większych wyzwań współczesnej opieki zdrowotnej[1].

Biała fasola – wartości odżywcze i smak

Biała fasola jest warzywem, które powinno jak najczęściej pojawiać się na naszych talerzach. Świetnie sprawdza się zarówno w daniach kuchni polskiej, jak i międzynarodowej. W Bonduelle dostępna jest w dwóch pysznych formach: klasycznej fasoli – doskonałej do, np. zupy fasolowej, barszczu ukraińskiego czy wszelkiego rodzaju gulaszy oraz odmiany Cannellini – idealnej do zupy minestrone.

Biała fasol     a zawiera mnóstwo witamin, w tym te z grupy B, E i K. Ponadto ma w sobie dużo żelaza, magnezu, potasu, wapnia, cynku,  manganu, fosforu i miedzi. Znajdziemy w niej natomiast niewielkie ilości sodu [2].

>>> Przepis na makaron z fasolą Cannellini.

Czarna fasola – właściwości i kulinarne możliwości

Po czarną fasolę sięgamy znacznie rzadziej niż po jej białą i czerwoną wersję. Nie bójmy się włączyć jej do naszego codziennego jadłospisu. Odwdzięczy się nam wyjątkowymi wartościami odżywczymi i niepowtarzalnym smakiem.

Jest niezwykle sycąca, dlatego świetnie rekompensuje brak mięsa w diecie wegetarian. To także doskonały składnik o działaniu przeciwmiażdżycowym [3]. Za jej głęboki, czarny kolor odpowiadają zawarte w skórce antocyjany o właściwościach przeciwutleniających oraz stymulujących układ immunologiczny. Smak czarnej fasoli jest wyrazistszy niż jej białych i czerwonych kuzynek. W daniach zdecydowanie powinna grać więc pierwsze skrzypce.

>>> Sałatka z mieloną wołowiną, czarną fasolą i sałatą lodową.

Fasola czerwona w puszce – pyszne i wartościowe warzywo

Fasola czerwona często pojawia się w przygotowywanych przez Polaków daniach. Znajdziemy ją w pysznej sałatce meksykańskiej, świetnie pasuje też do tej śledziowej. Zawiera całe mnóstwo cennych aminokwasów, takich jak lizyna czy izoleucyna. Jest również świetnym źródłem rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika [4].

>>> Brownie z fasoli czerwonej z cynamonem i orzechami.

Fasola flażoletka – garść wiedzy

Fasola flażoletka to warzywo stosunkowo rzadko spotykane w Polsce. Choć do Europy zawitała po raz pierwszy przeszło cztery wieki temu, dopiero w XIX wieku stworzono pierwszą jej uprawę na Starym Kontynencie. Ma drobne, bladozielone ziarna o delikatnym smaku [5]. Miłośników pyszności zachwyca swoją kremową konsystencją.

Flażoletka jest niskokaloryczna, lecz niepozbawiona wielu dobroczynnych składników. To dobre źródło kwasu foliowego – tak ważnego dla kobiet w ciąży, potasu, żelaza, miedzi, fosforu, wapnia, magnezu i manganu.

>>> Frittata z fasolą flażoletką i serem feta.

Fasolka szparagowa – smak lata zamknięty w puszce i w wersji mrożonej

Fasolka szparagowa różni się od innych rodzajów tego warzywa, które trafiają do naszych potraw, ponieważ są to niedojrzałe strączki. Niewiele jest jednak tak pysznych i zdrowych warzyw. Zawiera cały ogrom witamin, składniki mineralne i błonnik. Dzięki witaminie A korzystnie wpływa na nasz wzrok oraz odporność. Witaminy z grupy B sprawiają, że jest doskonałym składnikiem diety dla przyszłych mam, nastolatków, sportowców i osób starszych. Korzystnie oddziałuje na układy krwionośny i nerwowy, a dzięki antyoksydantom pomaga zachować młodość.

Fasolka szparagowa równie dobrze sprawdza się solo, jak i w towarzystwie innych warzyw. Można chrupać ją lekko zblanszowaną i z sosem czosnkowym, przyrządzić pyszną, strączkową zupę albo dodać do pełnej witamin sałatki.

>>> Sałatka z wędzonego pstrąga i zielonej fasolki szparagowej z kaparami.

Dlaczego na parze? – sposób przygotowania ma znaczenie

Produkty Bonduelle przygotowywane są na parze. Dlaczego? Sposób obróbki cieplnej warzyw ma niebagatelne znaczenie dla zawartych w nich składników odżywczych. Tradycyjna metoda gotowania sprawia, że z pysznych i chrupiących roślin bezpowrotnie znikają duże ilości flawonoidów, chlorofilu oraz witamin C i A [6].

Dlaczego – poza zachowaniem cennych substancji – lepiej jest gotować na parze?

  • warzywa zachowują soczysty kolor i są chrupiące;
  • z potrawy wydobywany jest naturalny smak i aromat;
  • dania te są lżej strawne;
  • warzywa gotowane na parze są polecane przy problemach ze strony układu pokarmowego [7].
Porównanie pysznych strączków - infografika

Konsultacja merytoryczna: dietetyczka kliniczna Natalia Chmielewska



Źródła:

[1] https://bibliotekanauki.pl/articles/1033947.pdf

[2] Fasola biała warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasoli białej (ekologia.pl)

[3] Czarna fasola: korzyści i szkody dla kobiet i mężczyzn, jak gotować (foodandhealth.pl)

[4] Fasola czerwona warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasoli czerwonej (ekologia.pl)

[5] Fasola Flażoletka – Warzywne Inspiracje

[6] Gotowanie na parze. Spraw, by zdrowe gotowanie było jeszcze zdrowsze! (dietetycy.org.pl)

[7] Tamże