Cieciorka, znana także pod nazwą ciecierzyca lub groch włoski, pochodzi prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu. Uprawiana była tam już ponad 8000 lat temu. Stamtąd trafiła do Europy, gdzie w obszarze śródziemnomorskim była po raz pierwszy uprawiana ok. 5000 lat temu. Uwielbiana przez Greków, Egipcjan i Rzymian, cieciorka trafiła na talerze całego świata dzięki hiszpańskim i portugalskim odkrywcom. Dzisiaj ciecierzyca jest uprawiana głównie w Indiach, Turcji, Pakistanie, Chinach, Meksyku i Etiopii.
Cieciorką zajadają się nie tylko mieszkańcy Bliskiego Wschodu, ale także północnej Afryki, Indii, Hiszpanii i południowej Francji. Fasola ta może mieć różny kolor – kremowy, żółtawy, zielony, czerwonawy, brązowy, a nawet czarny. Zależnie od koloru może mieć bardziej lub mniej wyraźny orzechowy posmak.
Cieciorkę możemy przygotować na wiele pysznych sposobów. Możemy zrobić z niej libański hummus z pasta sezamową, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. W libańskiej kuchni znajdziemy także falafele – małe kotleciki z mieszanką libańskich przypraw smażone na oleju. Cieciorka świetnie komponuje się także z kuskusem i marokańskim tajine. Może być także składnikiem sałatki na zimno z sałatą, cebulką i musztardowym vinigretem. Swoim smakiem wzbogaca także potrawy z makaronem. Z ciecierzycy można również przygotować rozgrzewającą i sycąca zupę. Z nasion ciecierzycy wyrabia się także mąkę, którą wykorzystuje się do wypieku indyjskich placków.