Hummus w języku arabskim dosłownie oznacza ciecierzycę, która jest głównym składnikiem tej popularnej pasty warzywnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dodać do niego jeszcze więcej zdrowych składników. Wzbogacimy przepis na hummus np. o świeże zioła, sok z buraka, curry, suszone pomidory czy ulubione przyprawy. My zdecydowaliśmy się na puree dyniowe, które nada lekkiej słodyczy oraz słonecznego koloru, oraz chrupiącą kukurydzę. Sprawdź, jak zrobić hummus dyniowy!
Przepis na hummus nie tylko z ciecierzycy – pasta z groszku lub fasoli
Rośliny strączkowe są idealnym składnikiem na pasty do chleba czy dipy podobne do humusu. Jeśli nie masz ciecierzycy w puszcze, możesz ją zastąpić groszkiem lub fasolą (białą, czerwoną, flażoletką lub mieszanką), aby uzyskać nowe smaki. Pozostałe składniki mogą pozostać takie same. Pasować będzie nawet sezamowa pasta tahini, która nadaje charakterystycznej nuty słodyczy pomieszanej z lekką goryczką.
Strączki doskonale mieszają się także z oliwą z oliwek oraz świeżymi ziołami (np. kolendrą, bazylią, oregano, tymiankiem). Domowe pasty można też wzbogacać o warzywa: sprawdzą się te korzeniowe w postaci puree (np. dynia jak w przepisie na hummus, marchewka, seler), pieczony batat, suszone pomidory, cebula dymka, pieczony bakłażan… do wyboru, do koloru!
Dlaczego warto wykorzystywać strączki do przygotowywania smakowego humusu lub innych dipów? Ponieważ zawierają dużą ilość roślinnego białka oraz błonnika, które są niezbędne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia! Taka przekąska jest też niezwykle odżywcza, a więc wpisuje się w zasady zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Można wykorzystywać strączki w różnych formach: świeże, suszone, konserwowe lub mrożone.
Napisz komentarz