Niezwykłe mielone, czyli pieczeń z jajkiem i pieczarkami
Ta potrawa jest pod wieloma względami niezwykła. To dowód na to, w co może się zamienić mielone mięso z przyprawami i dodatkami. Danie nieskomplikowane, ale efektowne. Pojawiające się na stole przy różnych okazjach – od imienin u babci po huczne wesela. Na pieczeń rzymską potrzebujemy podobnych składników, jak na kotlety mielone. Rzymska z mięsa mielonego wydaje się jednak bardziej elegancka i dostojna. Po upieczeniu wyjmujemy ją z formy i z dumą wystawiamy na stół. Pięknie przyrumieniona kusi zapachem ziół i przypraw. Podawana na ciepło do obiadu razem z ziemniakami i ulubioną surówką lub na zimno jako przystawka i do kanapek. Zazwyczaj szybko znika. Jeśli chcemy, możemy ją parę dni przechować w lodówce, a nawet zamrozić.
Prosta receptura, efekt gwarantowany
Przepis na pieczeń nie jest skomplikowany. Możemy ją przyrządzić zarówno z samego mięsa wieprzowego (na przykład łopatka wieprzowa bez kości), jak i pomieszać wieprzowinę z wołowiną. Kluczową sprawą są dodatki. Podstawowe składniki są niezmienne – to oczywiście cebula, czosnek, czerstwa bułka, surowe jajko oraz sól i pieprz. Pozostałe składniki przepisu na pieczeń nie są już takie oczywiste i zależą od indywidualnych receptur. Do potrawy możemy dodać na przykład wędzony boczek. Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy zaczynamy doprawiać pieczeń rzymską. Sól i pieprz to tylko początek. Wersja z majerankiem jest bardzo popularna. Do niego pasuje też musztarda, chrzan i odrobina smalcu dla podkreślenia smaku. Jednak nie brakuje też kucharek i kucharzy, którzy dodają tymianku z cząbrem i gałką muszkatołową. Posiekana natka pietruszki? Proszę bardzo. Dodajemy! A czy pasuje papryka słodka i kminek? Oczywiście. Możemy eksperymentować z wieloma smakami i w końcu wybrać ten idealny dla nas i naszej rodziny.
Z niespodzianką w środku
Pieczeń rzymską chętnie przygotowuje się w polskich domach na Wielkanoc. To oczywiście musi być wersja z wielkanocnym jajem. Jakże pięknie i efektownie prezentuje się ta potrawa po przekrojeniu. Zamiast z jajem kurzym, pieczeń tę możemy przygotować z jajkami przepiórczymi. Są mniejsze i będą na pewno oryginalnie wyglądały. Aby uszlachetnić pieczeń, możemy ją jeszcze owinąć w plasterki wędzonego boczku. Tak przygotowaną potrawę, polaną na przykład sosem pieczarkowym, możemy z powodzeniem zaproponować na świąteczny obiad razem z ziemniakami i sałatą lodową. Pycha!
Do pieczeni rzymskiej pasują również grzyby. Porcja suszonych prawdziwków albo podgrzybków wrzucona do mięsa także urozmaici tę potrawę. Jeśli mamy w domu małe dzieci, to oczywiście przyrządzamy wersję popularnego dania z jajkiem i pieczarkami. Pieczeń z jajkiem i pieczarkami będzie nieco łagodniejsza i delikatniejsza w smaku niż wersja z grzybami leśnymi. Rzymską z pieczarkami także możemy podać na ciepło jako danie obiadowe. Tym razem na przykład z sosem koperkowym i dowolną sałatką. Do rzymskiej z pieczarkami będą pasowały też sosy musztardowy i chrzanowy. Jeśli zechcemy podać to danie w wersji na zimno do kanapek, to doskonała będzie pieczeń z marynowanymi pieczarkami. Ich dodatek wyostrzy smak. Do tego przepisu, oprócz soli i pieprzu, wystarczy dodać z przypraw tylko natkę pietruszki.
Mała wielka potrawa
Rzymska z pieczarkami, z jajami kurzymi i przepiórczymi, pieczeń z marynowanymi pieczarkami i grzybami leśnymi. Można ją podawać na zimno i na ciepło z wieloma rodzajami sosów (pieczarkowym, koperkowym, musztardowym). Jedno danie – wiele możliwości. Nie zapominajmy o niej, przyrządzajmy ją nie tylko na święta!
Pychotka taka pieczeń mogę jeść z żoną cały czas mniaaaaaaam
O tak, to pyszna klasyka, prawda?
Super,bo pieczarki dodają smaku i wyrazistosci
To prawda <3 I świetnie pasują do mięs!