
Wegetariańskie potrawy świąteczne
- 1 godz.
- średnie
Cebulę i czosnek siekamy i podsmażamy delikatnie na maśle, dodając kolejno pokrojoną kiełbasę i boczek. Składniki smażymy na małym ogniu około 15 minut, od czasu do czasu mieszając.
Dodajemy fasolkę z sosem i dodajemy trochę wody.
Dusimy pod przykryciem przez 30 minut. Podajemy z pieczywem.
Ojczyzną fasoli jest Ameryka. Wyróżnia się nawet do 90 gatunków fasoli. Te najpopularniejsze rozróżnia się po wielkości, kolorze oraz pochodzeniu: teksańska czerwona fasola, brazylijska czarna fasola, francuska biała fasola Coco, włoskie Borlotti i Cannellini. Liczne jej gatunki zostały rozpowszechnione na całym świecie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi i odkryciu przez niego Ameryki w XV wieku. (więcej)
Warzywne Inspiracje to miejsce tworzone przez Bonduelle i blogerów kulinarnych. Jako miłośnicy różnorodnej kuchni opartej o produkty roślinne wierzymy, że każdy znajdzie tu swoje ulubione przepisy.
Zobacz więcejTradycyjna fasolka po bretońsku z boczkiem i kiełbasą do pyszne danie na szybko. Najlepszą fasolką do tej potrawy jest biała fasola – doskonale sprawdzi się fasolka z puszki, gdy chcemy odpowiedzieć na potrzeby naszej rodziny czymś smakowitym na szybko. Tradycyjnie fasolkę przygotowuje się z najlepszej fasolki z dodatkiem cebuli, czosnku, kiełbasy i boczku. Można również wykorzystać czerwoną fasolę, fasolę jaś, a nawet fasolę flażoletkę.
Fasolkę po bretońsku można zrobić z fasoli w puszki lub wykorzystując fasolę suchą. Fasolę suchą należy wcześniej namoczyć, przez co przygotowuje się ją dłużej. Można również zrobić pyszną fasolkę po bretońsku wege. Przepis jest bardzo prosty: wystarczy zastąpić mięso wędzonym tofu lub po prostu dodać aromatyczną wędzoną paprykę. To jeden z najpopularniejszych przepisów na naszym blogu kulinarnym.
Fasolka po bretońsku – ile kcal? Kaloryczność fasolki zależy od użytych składników. Sama fasolka uważana jest za produkt dietetyczny o wysokiej zawartości białka. To sprawia, że jest wyjątkowo sycąca. Jeśli chcemy, aby była dietetyczna, możemy przygotować fasolkę po bretońsku bez mięsa. Wegetariańska fasola po bretońsku zaskakuje smakiem.
Warto pamiętać o tym, że ważne są przyprawy, jakich użyjemy. Sprawdzi się tu sól i pieprz, ziele angielskie, papryka w proszku, kminek, liść laurowy, majeranek i chilli.
Doskonale pasuje też do fasolki świeża szałwia lub inne zioła – wypróbuj przepis na fasolkę po bretońsku z szałwią i fetą. Jeśli lubisz bardziej zdecydowane smaki, fasolka po bretońsku z dziczyzną i wędzonymi śliwkami na pewno Ci zasmakuje! Fasolka po bretońsku może być również pysznym dodatkiem do placków kartoflanych – zobacz przepis na placki z fasolką.