Jajka gotujemy na twardo, po czym obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę lub ugniatamy widelcem.
Mieszamy jajka z kukurydzą, majonezem lub jogurtem i przyprawami.
Podajemy najlepiej na ciemnym pieczywie.
Składniki
Zobowiązania
Bonduelle
Jajka gotujemy na twardo, po czym obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę lub ugniatamy widelcem.
Mieszamy jajka z kukurydzą, majonezem lub jogurtem i przyprawami.
Podajemy najlepiej na ciemnym pieczywie.
Nie ma chyba domu, w którym nie jada się kanapek. Kanapki na śniadanie, do szkoły, na kolację. Góra kanapek na spotkaniu z przyjaciółmi. Ta przekąska znika zazwyczaj bardzo szybko z talerzy. Przygotowujemy ją sobie, gdy jesteśmy bardzo głodni, zabiegani. Przygotowujemy szybko albo z namysłem – starannie dobierając rodzaj pieczywa i to, co na nim położymy. Pasty kanapkowe to nie wymysł współczesności. Są tak uniwersalne, że jadali je z apetytem nasi dziadkowie i babcie. Pasta ma wiele zalet. Można ją było kiedyś przyrządzić z tego, co wyrosło w ogrodzie lub było dostępne w gospodarstwie domowym (np. jaja kurze). We współczesnych domach (szczególnie miejskich) produkty do past kanapkowych wyciągamy zazwyczaj z lodówki. Podstawą są oczywiście wędliny, jednak coraz więcej osób świadomie rezygnuje z mięsa na rzecz warzyw lub produktu, który mamy zazwyczaj w każdej lodówce. Mowa oczywiście o jajach kurzych. Obecnie coraz więcej konsumentów wybiera też jaja kur z wolnego wybiegu.
Co dodajemy do pasty jajecznej? Możliwości mamy bardzo wiele. Sery, papryka, ogórki (świeże, kiszone, konserwowe), ryby wędzone (pasta z makreli), to tylko niektóre z wielu propozycji. Do tego przyprawy, które nadają pastom konkretnego smaku, np. ostrego lub egzotycznego. Niektóre składniki pasty urozmaicają kolor (pasta jajeczna ze szczypiorkiem). Wygląda ona wtedy bardziej apetycznie i ma oczywiście wyrazisty smak. Jeśli nie mamy ogródka, to zamiast na tradycyjnych grządkach ze szczypiorkiem, możemy sobie łatwo hodować to warzywo na parapecie lub latem na balkonie czy tarasie. Ze szczypiorkiem i jego domową uprawą nie ma zazwyczaj problemów. Zyskujemy natomiast zielony dodatek do wielu potraw na wyciągnięcie ręki. Poza tym doniczki ze szczypiorkiem na parapecie albo balkonie są często dekoracją. Sałatka jajeczna z porem może z powodzeniem zastąpić tę ze szczypiorkiem.
Pasta jajeczna ze szczypiorkiem to prawdziwy klasyk. Możemy ją komponować na rozmaite sposoby. Ze szczypiorkiem doskonale łączy się wiele produktów. Do najbardziej skromnej wersji pasty ze szczypiorkiem dodajemy, oprócz przypraw i majonezu, oczywiście jajka. Nie musimy na tym jednak poprzestawać. Możemy dodać starty ser żółty, makrelę. Pasta z makreli sprawdzi się na kolację albo popołudniowe spotkanie. Połączenie pasty jajecznej z porem, ze szczypiorkiem i kukurydzą, z groszkiem albo papryką to też dobry pomysł. Jeśli szukamy smacznej pasty kanapkowej z rybą, to nie musimy ograniczać się tylko do jajecznej ze szczypiorkiem i makrelą. Dobrym pomysłem będą kanapki z pastą z tuńczyka z ananasem, rodzynkami i kukurydzą albo kanapki z pastą z awokado , groszkiem, tymiankiem i jajkiem na twardo. Dzieci chętnie zjedzą kolorowe kanapki z pastą z zielonego groszku. Dla najmłodszych odpowiednia będzie też łagodna pasta z jajek i kukurydzy.
Czy pasty jemy tylko na kanapkach? Oczywiście, że nie! Pastę jajeczną tylko ze szczypiorkiem albo ze szczypiorkiem i kukurydzą możemy jeść jak zwykłą sałatkę z jajkiem i dodatkami. Pakujemy wtedy taką potrawę do śniadaniówki i mamy już wartościowy posiłek, który zjemy w pracy. Jeśli lubimy wyraziste smaki, to taką sałatkę jajeczną możemy połączyć z porem zamiast ze szczypiorkiem. Natomiast jako przekąskę na wieczorne spotkanie albo kolację podajmy sałatkę z jajkiem, z porem i z rybą. To nie musi być oczywiście najbardziej popularna makrela (pasta z makreli). Mogą ją zastąpić tuńczyk, szprotki, łosoś albo dorsz. Takie sałatki będą pasowały nie tylko do świeżego pieczywa (jak zazwyczaj podajemy tradycyjną pastę jajeczną ze szczypiorkiem albo pastę z makreli). Możemy je serwować z grzankami lub krakersami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tych past podać osobno pokrojone warzywa – paprykę, brokuły, kalafior, ogórki, pomidory, fasolkę. Każdy będzie mógł wtedy urozmaicić smak potrawy w ulubiony sposób i dodatkowo sięgnie po zdrową przekąskę.
Zatem, co wybrać? Sałatkę jajeczną z porem, pastę jajeczną ze szczypiorkiem, a może połączyć rybę ze szczypiorkiem i kukurydzą? Nie ma jednej odpowiedzi. Każda pasta i sałatka z jajkiem znajdzie swoich amatorów. Te potrawy są też odpowiednie na każdą okazję – możemy powitać z nimi początek dnia, posilić się podczas pracy i odpocząć podczas wieczornego spotkania z przyjaciółmi.
Napisz komentarz