Fasolka szparagowa pochodzi z Ameryki, gdzie jest hodowana od ponad 7000 lat. Jej pierwsze ślady uprawy znaleziono na obszarze dzisiejszych stanów Utah i Arizona w Stanach Zjednoczonych, ale szeroko uprawiano ją także w krajach Ameryki Środkowej i Południowej jak Meksyk, Peru, Boliwia czy Ekwador. Do Europy dotarła za sprawą hiszpańskich żeglarzy, gdzie spopularyzowała się dopiero w XVI wieku, głównie we Francji, gdzie ceniono ją ze względu na jej właściwości odżywcze. Obecnie uprawiana jest w prawie wszystkich krajach świata. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej – delikatna żółta oraz bardziej wyrazista w smaku zielona.
Fasolki szparagowej nie można niestety jeść na surowo, gdyż zawiera substancje toksyczne, które rozkładają się dopiero podczas gotowania. Oczywiście najlepiej jest gotować ją na parze, gdyż traci wtedy mniej cennych składników odżywczych i zachowuje pyszny smak. Aby zachowała też swój piękny, zielony kolor, warto po ugotowaniu wrzucić ją na chwilę do wody z lodem.
Z czym jeść fasolkę szparagową? Ze wszystkim! Pasuje zarówno do mięsa, jak i ryb, a także sprawdza się jako baza w daniach wegetariańskich. Można spróbować połączenia fasolki z imbirem i skórką pomarańczową, albo podsmażyć ją po prostu na maśle i podać z bułką tartą. Polecamy także pomysł na sałatkę tajską z mlekiem kokosowymi sosem sojowym albo sałatkę wietnamską z szalotką, sokiem z cytryny, oliwą i odrobiną kminu.