Zdjęcie Warzywne Inspiracje

Groszek

Groszek jest jedną z najwcześniej uprawianych przez człowieka roślin. Jego najstarsze nasiona odnaleziono w Anatolii, Iranie, Palestynie i Grecji, i uważa się, że pochodzą jeszcze z epoki kamienia.

Początkowo groszek uprawiany był w Indiach i Chinach. W średniowieczu był on już jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Jednak dopiero w XVII wieku trafił na europejskie talerze jako przysmak. W tym czasie we Francji słynny agronom Jean de la Quintinie zaproponował uprawę nowego rodzaju drobnego groszku w ogrodach królewskich Wersalu. To właśnie za jego usługą oraz ze względu na fakt, że król Ludwik XIV wprost uwielbiał groszek, warzywo stało się tak popularne w Europie.

Ze szkoły powinniśmy pamiętać, że groszek ma także inne zasługi. Nasze pyszne, słodkie, zielone warzywo to fundament współczesnej genetyki. A wszystko to za sprawą czesko-niemieckiego zakonnika Grzegorza Mendla, który obserwując rosnący groszek przeprowadził pierwsze badania dotyczące dziedziczenia cech.

Aby groszek nie stracił delikatności i swojego pięknego zielonego koloru, najlepiej gotować go na parze. Można go także przygotować na patelni z masłem. Świetnie smakuje połączony ze świeżą miętą lub tymiankiem. Można dodać go do ulubionej sałatki, aby dodać jej orzeźwienia lub przygotować pyszną zupę krem z mleczkiem kokosowym i trawą cytrynową.